Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Folktandvårdens divisionsstab

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Folktandvårdens divisionsstab består av funktionerna HR, ekonomi- och planering samt verksamhetsutveckling. Till staben knyts även en kommunikatör som är anställd vid den centrala kommunikationsavdelningen.

Divisionschef för division Folktandvård är Tomas Josefsson som även sammankallar och leder Folktandvårdens ledningsgrupp bestående av verksamhetscheferna vid Folktandvården i länet samt funktionscheferna i staben, kommunikatör och chefssekreterare. 

Divisionens främsta uppdrag är att bedriva tandvård för länets barn och ungdomar samt att säkerställa specialisttandvård för länets hela befolkning.

Divisionschef Folktandvården Tomas Josefsson

Tomas Josefsson, divisionschef
E-post: tomas.josefsson@norrbotten.se
Tfn 0920-719 64
Mobil 070-315 10 16

Eva Britt Sundgren

Eva Britt Sundgren, chefssekreterare
E-Post: evabritt.sundgren@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 42 81

Birgitta Johansson, Folktandvården

Birgitta Johansson, kommunikatör
E-post: birgitta.johansson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 41 91
Mobil: 070-627 83 60

Kommunikatören är organisatoriskt placerad vid den centrala kommunikationsavdelningen med kommunikationsdirektören som närmsta chef, men är kontaktperson för division Folktandvård. 

Hälsa, Kvalitet, Utveckling

Maria Pettersson, folktandvården

Maria Pettersson, verksamhetschef
E-post: maria.k.pettersson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 42 80
Mobil 076-147 77 16

Charlotte Hansson

Charlotte Hansson, verksamhetsutvecklare
E-post: charlotte.hansson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 42 82
Mobil: 072-215 10 01

Karin Wikström, tandläkare, samod

Karin Vikström, verksamhetsutvecklare
E-post: karin.e.vikström@norrbotten.se
Telefon: 0911-77693
Mobil: 072-745 33 73

Bild saknas

Mona-Lisa Nilsson, centralt LEAN-stöd
E-post: mona-lisa.nilsson@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 65
Mobil: 070-657 98 86  

HR och Utbildning

Helena Brännström, folktandvården

Helena Wiklander,  Hr-chef
E-post helena.wiklander@norrbotten.se  
Telefon: 0920-28 41 89
Mobil: 072-714 53 55 

 Mia Asplund

Mia Asplund, HR-partner
E-post: mia.asplund@norrbotten.se
Mobil: 073-077 68 90

Susanna Goldkuhl Tegnevall, utbildningssamordnare vid Folktandvårdens stab

Susanna Goldkuhl Tegnevall, utbildningssamordnare samt VIS-stöd
E-post: susanna.goldkuhl-tegnevall@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 59 

Ekonomi- och planering

Lars Sjöberg, ekonomichef Folktandvårdens stab

Lars Sjöberg, ekonomichef
E-post: lars.marathon-sjoberg@norrbotten.se
Mobil: 070-300 22 29

Magdalena Persson, folktandvården

Magdalena Persson, ekonom
E-post: magdalena.persson@norrbotten.se  
Telefon: 0920-28 41 94

Lena Fleuron

Lena Fleuron, planerare
E-post: lena.fleuron@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 41 86
Mobil: 070-279 82 53

Krister Sevä, IT-chef Folktandvård

Krister Sevä, IT-ansvarig
E-post: krister.seva@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 41 96
Mobil: 072-243 33 30

Gun Gatedal, folktandvården

Gun Gatedal, IT-supporter, Tandvårdens informationssystem
E-post: gun.gatedal@norrbotten.se

Yvonne Jonsson

Yvonne Jönsson, IT-supporter, Tandvårdens informationssystem
E-post: yvonne.jonsson@norrbotten.se

 Katrin Hedström, folktandvården

Katrin Hedström, IT-supporter, Tandvårdens informationssystem
E-post: katrin.hedstrom@norrbotten.se

Lena Johansson, folktandvården

Lena Johansson, IT-supporter, Tandvårdens informationssystem
E-post: lena.johansson@norrbotten.se

11 maj 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering

Kontakt

Besöksadress
Robertsviksgatan 7, Luleå

Telefon
0920-28 40 00 (växel)
E-post ftv.staben@norrbotten.se