Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kanslienheten

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Kanslienheten ansvarar för områdena arkiv och registratur, sekretariat för styrelse, fullmäktige, patientnämnd, fullmäktiges beredningar, dokumentstyrning, säkerhet och juridik.

Kanslienhetens chef

Christina Kleemo 
Telefon: 0920-28 42 71
E-post: christina.kleemo@norrbotten.se

Regionfullmäktige och regionstyrelsen

Henrik Berg, regionsekreterare
Telefon: 0920-28 41 52 eller 070-557 81 52
E-post: henrik.berg@norrbotten.se

Åse Spegel, kontaktperson för regionfullmäktige och regionstyrelsen
Telefon 0920-28 42 21
E-post: ase.spegel@norrbotten.se

Regionrådssekreterare

Erika Blomquist, kontaktperson för regionråd S,V & MP
Telefon: 0920-28 43 44
E-post: erika.blomquist@norrbotten.se

Juridik

Gabriella Andersson, regionjurist (föräldraledig)
Telefon: 0920-28 48 81
E-post: gabriella.a.andersson@norrbotten.se

Administrativ utveckling och dokumentstyrning

Monika Öhman, verksamhetsstrateg
Telefon: 0920-28 41 17, 070-262 43 60
E-post: monika.ohman@norrbotten.se

Diarium, registratur och arkiv 

Gun Vikström, registrator 
Telefon 0920-28 42 51
E-post: gun.vikstrom@norrbotten.se

Sofia Köhler, registrator
Telefon: 0920-28 43 08
E-post: Sofia Köhler

Anton Wikman, vik. regionarkivarie
Telefon: 0920-28 41 30
E-post: anton.wikman@norrbotten.se

Regionfullmäktiges beredningar

Micke Boström
Beredningssekreterare
Telefon: 0920-28 41 49 eller 070-261 42 89
E-post: micke.bostrom@norrbotten.se

Patientnämnden

Telefon: 020-59 90 00
E-post: patientnamnden@norrbotten.se

Anders Frisk, utredare
E-post: anders.frisk@norrbotten.se 

Birgitta Larsson-Hamrén, utredare
E-post: birgitta.larsson-hamren@norrbotten.se 

Eva Ek, utredare
E-post: eva.ek@norrbotten.se

Jessica Muhigana, utredare
E-post: jessica.muhigana@norrbotten.se

Säkerhet

Per Vågström, tf säkerhetschef
Telefon: 0920-28 21 00
E-post: per.vagstrom@norrbotten.se

Petter Nordqvist, säkerhetssamordnare, beredskap
Telefon: 0920-28 41 29, 070-573 13 29
E-post: petter.nordqvist@norrbotten.se

Anton Wikman, säkerhetssamordnare, informationssäkerhet
Telefon: 0920-28 41 30
E-post: anton.wikman@norrbotten.se

6 september 2017
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering