Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Delprojektledare

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Nedan listas de enheter och delprojektledare som ingår i den planerade piloten.

Kalix/Haparanda

Haparanda kommun, hemtjänst och hemsjukvård
Haparanda Hälsocentral

Kalix sjukhus:
Avd 2 internmedicin
Avd 3A internmedicin
Avd Rehab/stroke

Delprojektledare:

Elisabeth Hjelm
verksamhetsutvecklare närsjukvården Kalix, Region Norrbotten
E-post: elisabeth.hjelm@norrbotten.se

Carina Kapraali
medicinskt ansvarig sjuksköterska Haparanda kommun
E-post: carina.kapraali@haparanda.se

Luleåområdet

Luleå kommun, hemtjänst och hemsjukvård Stadsvikens-, Bergnäsets- och Örnäsets område
Stadsvikens Hälsocentral
Bergnäsets Hälsocentral
Örnäsets Hälsocentral

Sunderby sjukhus:
Avd 31 ortopedi
Avd 35 infektion/hud
Avd 43 geriatrik
Avd 46 hjärtmedicin
Avd 61 internmedicin endo-/gastro

Delprojektledare:

Ingela Johansson
verksamhetsutvecklare länssjukvården Region Norrbotten
E-post: ingela.v.johansson@norrbotten.se

Stina Ek Folkesdotter
verksamhetsutvecklare närsjukvården Luleå/Boden, Region Norrbotten
E-post: Stina.ek@norrbotten.se

Annika Vikström
enhetschef myndighetssektionen Luleå kommun
Annika.vikstrom@soc.lulea.se 

Karin Granbom
medicinskt ansvarig för rehabilitering Luleå kommun
Karin.granbom@soc.lulea.se

Här hittar du länken till Lifecare och rutinen

https://regionnorrbotten.service.tieto.comExtern länk

Lifecare Samordnad Planering är uppföljaren till Meddix SVP och Meddix Öppenvård. Sveriges mest använda IT-stöd för samordnad vårdplanering mellan sjukhus, kommun, primärvård och psykiatrisk öppenvård.

Piloten Min plan pågår mellan 25 april tom 9 juni 2017. Under tiden piloten pågår gäller följande rutin:

Rutin för Piloten Min plan

Superanvändare i regionen

Kalix

Stefan Granlund
E-post: stefan.granlund@norrbotten.se

Kiruna

Elisabeth Salomonsson
E-post: elisabeth.salomonsson@norrbotten.se

Gällivare

Ann-Charlott Westin
E-post: ann-charlott.westin@norrbotten.se

Piteå

Lena Andersson
E-post: lena.a.andersson@norrbotten.se

Carina Åberg
E-post: carna.aberg@norrbotten.se

Luleå/Boden

Sina Ek
E-post: stina.ek@norrbotten.se

Ann-Charlott Berglund
E-post: ann-charlotte.berglund@norrbotten.se

Elisabeth Gustavsson
E-post: elisabeth.gustavsson@norrbotten.se

Tarja Eriksson
E-post: tarja.eriksson@norrbotten.se

Ingela Johansson
E-post: ingela.v.johansson@norrbotten.se

Annika Green
E-post: annika.green@norrbotten.se

Objekspecialist

Stina Ek
E-post: stina.ek@norrbotten.se
Tel: 0920-28 24 83

8 maj 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering
  • 09
  • MAR
  • 2018
  • 12:39
Symbol Min plan

Driftstörning i Gällivare

From fredag 9/3 kl. 16.00 tom måndag morgon kommer Gällivare kommuns IT enhet genomföra serverarbete som kan medföra problem med internetåtkomst vilket kan drabba LifeCare.

Driftstörning i Gällivare

  • 05
  • MAR
  • 2018
  • 08:41
Symbol Min plan

Tolkning av samverkansriktlinjerna

Här försöker vi svara på några av de frågor som inkommit den senaste veckan.

Tolkning av samverkansriktlinjerna

  • 02
  • MAR
  • 2018
  • 14:51
Symbol Min plan

Tillfällig reservrutin är upphävd

Den tillfälliga reservrutinen som gällde för Luleå gäller inte längre.

Tillfällig reservrutin är upphävd

Se alla nyheter

Symbol Min plan

Min plan är benämningen på det EU-finansierade projektet Tillgängliga Samordnade Individuella Planer.

Kontakt

Sofi Nordmark

Sofi Nordmark
Region Norrbotten
Mobil 072-244 91 67
E-post sofi.nordmark@norrbotten.se

 

Karin Sundström

Karin Sundström
Norrbottens Kommuner
Mobil 070-693 54 18
E-post karin.sundstrom@kfbd.se