Ångest för dig som är ung

Barn och unga

Känner ditt barn mycket oro eller ångest som påverkar vardagen?

Vi erbjuder samtalsgruppen "Ångest för dig som ung" – en digital grupp för barn 9–14 år och deras föräldrar.

Gruppen riktar sig till familjer där ångest eller oro hindrar barnet i vardagen, och syftet är att skapa en gemensam förståelse för vad ångest är samt ge konkreta strategier för att hantera den tillsammans.

Så fungerar gruppen

Gruppen består av fyra digitala tillfällen.

Tillfälle 1–3: Barn och föräldrar deltar tillsammans första timmen, därefter fortsätter en timme enbart för föräldrar.

Tillfälle 4: En avslutande uppföljning för föräldrar med möjlighet att ställa frågor, få fortsatt stöd och utbyta erfarenheter med andra. 

Praktisk information

  • Deltagande sker digitalt
  • Kamera och mikrofon behöver inte användas
  • Chatten är öppen för frågor och deltagande
  • Barnet får ett arbetshäfte inför/efter varje träff

Datum

26 maj kl. 13.00–15.00
2 juni kl. 13.00–15.00
9 juni kl. 13.00–15.00
16 juni kl. 13.00–14.30

Anmälan

Familjer kan få gruppen tilldelad sig genom En väg in eller så kan vårdnadshavare anmäla sig själva till vår administratör, på telefon 070-257 16 26.

Självhjälp och tips