Merethe stöttar Kamil på hans väg till specialisttandläkare
ST-handledarna i Folktandvården har en viktig roll. I Piteå stöttar ortodontisten Merethe Samuelsson tandläkaren Kamil Jalod under hans treåriga vidareutbildning till specialist. ”Det är utvecklande, man håller sin egen kunskap uppdaterad. Det är dessutom nödvändigt med handledning för att få fram fler specialister”, säger hon.
I Region Norrbotten finns idag sju ortodontister, tandläkare som är specialiserade på att korrigera och behandla bettfel, trångställningar och käkproblem. Därutöver har fyra tandläkare en specialiseringstjänst, ST, inom ortodonti.
Tre av specialisterna ansvarar för handledning av ST-tandläkarna, något som tar en hel del tid i anspråk. Satsningen är nödvändig för att säkra återväxten och därmed ge unga norrbottningar fortsatt tillgång till tandreglering.
– Det är få eller inga sökande till de ortodontisttjänster som annonseras ut här i norr. Genom att utbilda specialister på hemmaplan kan vi ändå få nya kollegor, exempelvis när äldre går i pension, säger Merethe Samuelsson.
Som handledare finns Merethe till hands om Kamil behöver fråga om något eller vill diskutera ett behandlingsupplägg.
Hunnit halvvägs
Kamil Jalod utbildade sig till tandläkare i Malmö och tog sin examen 2014. Efter tio år som allmäntandläkare sökte han ST-tjänsten i Piteå och flyttade 150 mil norrut med sin familj. Nu har han hunnit halvvägs i utbildningen till specialist med 1,5 år kvar till sin examination.
– Jag har alltid varit intresserad av kombinationen estetik och funktion och har tidigare arbetat mycket med protetik, alltså kronor, broar och implantat. Efter några år bestämde jag mig för att satsa på ortodonti, där man oftast jobbar med yngre patienter. Det känns meningsfullt att göra en tidig insats, något som kan gynna patienten i decennier, förklarar han sitt val av specialitet.
Från Bergen till Piteå
Merethe Samuelsson läste till tandläkare i Bergen i Norge, träffade en svensk kille och hamnade på så sätt i Piteå.
– Jag har jobbat inom Folktandvården sedan jag flyttade hit 2011. Jag började min specialiseringstjänstgöring till ortodontist 2015 och blev klar 2019, men under den tiden fick jag barn också, berättar hon.
Hon trivs med inriktningen, till och med bättre än hon föreställt sig innan.
– Det är fantastiskt roligt med patienterna – ofta träffar jag både barnen och föräldrarna under lång tid och lär känna dem. Jag får arbeta med det som är helande, det är ingen reparationsprocess. Och barnen, ja de är oftast glada och vill ju ändå vara här, även om det kan vara jobbigt för dem också. Sedan är de ofta väldigt nöjda när vi är klara med tandregleringen!
Förutom bettrelaterade problem som kan påverka tuggfunktionen kan ortodontister korrigera kosmetiska bettfel, om avvikelsen är tillräckligt allvarlig.
Ortodontisten diagnostiserar, förebygger och behandlar olika former av bettfel. Ofta används tandställning, så kallad räls, för att flytta på tänder.
Handleder för andra gången
Redan efter ett år som nybliven specialist fick Merethe göra sin första insats som ST-handledare. Anledningen var att de erfarna ortodontisterna på Piteåkliniken skulle gå i pension och att hon därmed riskerade att stå utan kollega.
– Det var egentligen lite nära inpå min egen specialisering, jag hade kanske behövt mer erfarenhet. Fördelen var att jag just varit inne i systemet, visste var nivåerna skulle ligga och vad som krävdes, säger hon.
När kollegan Sara var klar ortodontist hade Merethe 1,5 års uppehåll innan hon tog sig an Kamil Jalod, hennes andra handledaruppdrag.
– Nu, med mer rutin och erfarenhet, känns det betydligt enklare, konstaterar hon.
Många beslut
Som handledare tar Merethe fram en individuell utbildningsplan för ST-tandläkaren. Hon planerar utbildningen, bedömer kontinuerligt kompetensutvecklingen och handleder Kamil i kliniska situationer.
– Jag jobbar omkring 2,5 dagar i veckan med handledning, alltså halvtid. Det är möten, administration och terapiplaneringar, där vi går igenom vad som ska göras. Jag ansvarar för att Kamil uppfyller de mål som Socialstyrelsen satt upp.
Resten av tiden jobbar Merethe kliniskt med egna patienter.
– Det är givande att vara handledare. Samtidigt ska jag fatta beslut om egna patienter, de som ST:n ansvarar för och de som ortodontiassistenterna ska ta hand om. I slutet av dagen kan jag vara rätt så beslutstrött, erkänner hon.
Med en nyare metod förflyttas tänder med hjälp av skenor, utan metallbågar (se bilden till vänster).
Viktig balansgång
Samtidigt lovordar hon Kamil Jalod – han är en enkel ST-tandläkare att handleda.
– Han har koll, har kollat upp kurser och gör egna bedömningar. Det flyter på superbra, sammanfattar hon.
Kamil tycker också att samarbetet fungerar fint.
– Merethe ger mig den trygghet som jag behöver när det handlar om nya moment och en känsla av att det kommer att gå bra, vilket det steg för steg också gör. Samtidigt ger hon mig mycket frihet. För även om man är ny som ST har man med sig sin erfarenhet från tiden som allmäntandläkare, med andra typer av behandlingar och många patientmöten. Merethe är duktig på balansgången mellan stöd och ansvar, säger han.
Tänger är viktiga redskap på tandregleringskliniken.
Förutom att arbeta som tandläkare under handledning får Kamil Jalod en kompletterande, teoretisk utbildning via Umeå universitet. Region Norrbotten har köpt in sig på ett kurspaket, undervisning som till stor del går att följa digitalt från arbetsrummet på Piteåkliniken.
Regionernas ansvar
Det är regionerna som ansvarar för tandläkarnas specialiseringstjänstgöring. 2018 ändrades ansvarsfördelningen vad gäller handledning, vilket innebär att den huvudansvarige handledaren ska vara verksam vid den klinik där handledningen genomförs.
I och med det öppnades möjlighet att bedriva ST-utbildningen på fler kliniker, utanför universitetsorterna. Tidigare gjordes mer av den praktiska delen vid universiteten.
– Det fanns till en början en skepsis om hur det skulle bli när regionerna tog över, om det på något sätt skulle bli en andrahandsutbildning. Men regionerna har varit jätteduktiga på att ställa om, med studierektorer och uppföljning. Vi har dessutom ett mycket bra samarbete med Umeå universitet som står för det teoretiska kurspaketet – de har full koll på vad som ska finnas med och vilka seminarier ST-tandläkaren ska ha, säger Merethe.
Kamil och Merethe planerar patienternas behandlingar tillsammans.
Det är Socialstyrelsen som i slutändan bedömer om utbildningsmålen är uppfyllda. När Kamil har fullgjort minst tre år av specialistutbildningen och huvudhandledaren anser att alla delmål är avklarade, utfärdas ett intyg från arbetsgivaren. Det skickar han in till Socialstyrelsen för granskning och ansökan om specialistbevis.
Muntlig examination
Utöver detta genomförs en muntlig examination. ST-tandläkaren börjar med att förbereda ett antal fallpresentationer. Den externa examinatorn väljer ut fyra till fem fall som ska presenteras på examinationsdagen.
– Jag får redogöra för hur jag tänkt och vad jag valt att göra, berättar Kamil.
Dessutom ska han hålla en allmän föreläsning för kollegor och familj. Om allt går som planerat ska Kamil Jalod därefter vara klar ortodontist och Merethe Samuelssons uppdrag som handledare vara över – för den här gången.
Text och foto: Ulrika Englund