Nationell spetsutbildning inom akut- och traumakirurgi hölls i Sunderbyn
För första gången har en del av den nationella ackrediteringsutbildningen inom akut- och traumakirurgi genomförts i Norrbotten. Under två intensiva dagar samlades kirurger från hela landet i Sunderbyn för att fördjupa sina kunskaper inom akuta tillstånd i gallblåsa, gallvägar, lever och pankreas.
På plats fanns 13 specialistläkare i kirurgi från både universitetssjukhus och länssjukhus runt om i Sverige. Utbildningen, som hölls på patienthotellet Vistet vid Sunderby sjukhus, är en del av den nationella ackrediteringen inom akut- och traumakirurgi. Det är ett treårigt program som kombinerar teoretiska studier, praktiska färdigheter och examination.
Tidigare har kursmomentet genomförts på Skånes universitetssjukhus i Malmö, men för första gången var det nu förlagt till Norrbotten.
– Vi har stark kompetens inom området och det känns viktigt att kunna bidra till utbildningen av framtidens akutkirurger, säger Christiane Albrecht, överläkare vid kirurgkliniken i Sunderbyn och kursansvarig för den andra sessionen i den treåriga utbildningssnurran – om akuta kirurgiska tillstånd i gallblåsa, gallvägar, lever och pankreas.
Christiane Albrecht, överläkare vid kirurgkliniken i Sunderbyn och kursansvarig för sessionen om akuta kirurgiska tillstånd i gallblåsa, gallvägar, lever och pankreas. På de mindre bilderna syns de tretton deltagarna.
Fem patientfall
Övrig kursledning omfattades av Marcus Sundén, också han överläkare vid kirurgkliniken på Sunderbyn, och flera nationella och internationella experter.
Föreläsningarna kombinerades med diskussioner kring patientfall. Fem av deltagarna presenterade egna fall som sedan analyserades och diskuterades gemensamt utifrån aktuell forskning och klinisk erfarenhet.
– Vi har fått mycket positiv återkoppling. Deltagarna lyfte särskilt fram den höga vetenskapliga kvaliteten och de engagerade diskussionerna som uppstod under kursen, säger Christiane Albrecht, som också är sekreterare i den nationella styrelsen för Svensk förening för akutkirurgi och traumatologi och det är i den kapaciteten som hon verkat för att få kurstillfället till Sunderbyn.
Nationellt erkännande
Hon tillägger:
– För Region Norrbotten innebär utbildningen inte bara ett nationellt erkännande av den kirurgiska kompetensen i Sunderbyn. Ambitionen är också att ta emot fler utbildningsomgångar framöver när nya grupper går den nationella utbildningssnurran inom akut- och traumakirurgi.
Mer om ackrediteringen
Ackreditering i akut- och traumakirurgi uppnås genom att tillägna sig teoretisk kunskap och praktiska färdigheter. Det innefattar obligatoriska kurser, operationsloggbok (inklusive krav på antal och typ av ingrepp) samt teoretiska kunskaper. Utbildningssnurran bygger på korta föreläsningar, diskussion av patientfall och vetenskapliga artiklar och är utformad för att hjälpa den sökande att tillägna sig nödvändig teoretisk kunskap. Utbildningen avslutas med en examination.
Utbildningssnurran innefattar följande teman:
- Initialt omhändertagande vid trauma.
- Akuta kirurgiska tillstånd i gallblåsa, gallvägar, lever och pankreas.
- Gastrointestinal blödning.
- Akut kolorektalkirurgi.
- Definitiv behandling vid trauma.
- Bråcksjukdomar och akuta urologiska, gynekologiska och barnkirurgiska tillstånd.
- Perioperativ sjukvård och svåra kirurgiska komplikationer.
- Katastrofmedicin och masskadesituationer.
- Obstruktion, perforation och akuta manifestationer av malignitet i GI-kanalen.